Anasayfa » Yapı Sözlük » Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir?

Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir?

Cıvata; iki parçayı birbirine gerektiğinde sökülebilecek şekilde monte etmek için kullanılan yivli, metal vida benzeri parçadır.

Paylaş :
Cıvata Nedir? Cıvata ve Vida Arasındaki Fark Nedir? #1741
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 19 sn

Cıvata; birden fazla parçayı birbirine gerektiğinde sökülebilecek şekilde monte etmek için kullanılan yivli, metal vida benzeri parçadır fakat vida ile aynı işlevi görmez. İki parçayı birbirine sağlamca tutturmak için cıvatayı iki taraftan sıkıştırmak gerekir. Bu iş için de genelde somun kullanılır. En çok makine parçalarını birbirine tutturmak için kullanılırlar.

Cıvata ve üstünde somun
Cıvata ve üstündeki somun

Cıvataların çoğunluğunun başı altıgen şeklindedir ve anahtar veya ingiliz anahtarı ile açılırlar. (İngiliz anahtarı ile ilgili yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.) Fakat piyasada birçok farklı biçimde başa sahip olan çeşitleri bulunabilir. Bunlar cıvatanın monte edildiği yere göre tercih edilmelidir. Mesela cıvatanın takılacağı yerde alan küçükse yuvarlak başa sahip olup alyanla açılan hatta alan iyice küçükse düz veya yıldız tornavidayla açılan çeşitler tercih edilmelidir.

Özelleşmiş birçok cıvata çeşidi vardır. Mesela ağaç cıvatası denilen baş kısmı sığ bir yarımküre şeklinde olan ve müdahale edilemeyen veya halkalı cıvata adı verilen, baş kısmı halka şeklinde olan cıvataları bu özelleşmiş cıvatalara örnek gösterebiliriz.

Cıvata ve Vida Arasındaki Farklar

Cıvata iki parçayı somun kullanarak birbirine monte etmek için kullanılır. Yani cıvatanın üstündeki yivler somunun içierisinde hareket etmesi içindir, birleştirdiği parçaların içinde değil. Fakat duvara bir şey asmak veya gövdeye bir parçayı monte etmek için kullanılan eleman vidadır. Vida, yivleri sayesinde monte edildiği yerde yol yapar ve sabit kalır. Vidanın duvara tutunmasını sağlayan ise dübel denilen içinde vidanın yivlerine karşılık gelen çıkıntıları olan plastik malzemedir.

Cıvata, vidaya göre daha ağır işler ve daha ağır parçaları birbirine tutturmak için kullanılır. Bu yüzden boyut olarak da dayanıklılık olarak da vidaya göre daha güçlüdürler. Vida ve çivilerle ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için bu linkteki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda size cıvatanın ne olduğu anlatırken vida ve cıvata arasındaki farkları açıklamaya çalıştık. Eklemek istediğiniz yorumlarınızı alttaki “Yorum Yazın” kısmına yazabilirsiniz ya da info@yapilir.com‘a e-mail yoluyla gönderebilirsiniz. Tüm yapı market ihtiyaçlarınızı yerinizden kalkmadan ve en uygun fiyatlarla satın almak için ise sizleri Yapılır‘e bekliyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (2)

🤗

Pratik (3)

😏

Detaylı (3)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (2)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Jakuzi Nedir, Nasıl Kullanılır ve Nasıl Seçilir? #8781

11 Ağu 2022

Jakuzi Nedir, Nasıl Kullanılır ve Nasıl Seçilir?

Jakuzi hem yıkanmak hem de masaj için kullanılabilen bir banyo elemanıdır. Elektrikle çalışır ve jetleri sayesinde su ve havayı kullanarak kullanıcıya masaj yapar.
Yat Verniği Nedir? Nerelerde Kullanılır? #1825

23 Kas 2020

Yat Verniği Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yat verniği; yat, tekne gibi deniz taşıtlarında ahşap kısımlara uygulanması için üretilmiş vernik çeşididir ve uygulandığı yüzeyi suya karşı korur.
Testere Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir? #5180

17 Ağu 2021

Testere Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Testere; üçgen dişleri olan ve çeşitli materyalleri kesmeye yarayan el aletidir. Testereler sadece insan kuvvetiyle ya da elektrikle çalışabilirler.