Anasayfa » Tik Yağı (Teak Oil) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır?

Tik Yağı (Teak Oil) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır?

Tik yağı, tik gibi sert ağaçlar için kullanılan, söz konusu ağaçları çeşitli etkilerden koruyan bakım yağıdır. Özellikle bahçe mobilyalarınızın her sene tik yağı ile bakımı yapılmalıdır. Tik Ağacı Nedir? Bahçe mobilyaları genelde dayanıklı ve sert ahşaptan üretilirler. Bu ağaçları dayanıklı yapan içindeki kanalların azlığı ve ağaç içindeki yağ oranının yüksekliğidir. Bu sayede ahşap içinde olabildiğince […]

Paylaş :
Tik Yağı (Teak Oil) Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır? #1384
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 4 dk, 24 sn

Tik yağı, tik gibi sert ağaçlar için kullanılan, söz konusu ağaçları çeşitli etkilerden koruyan bakım yağıdır. Özellikle bahçe mobilyalarınızın her sene tik yağı ile bakımı yapılmalıdır.

Tik Ağacı Nedir?

Bahçe mobilyaları genelde dayanıklı ve sert ahşaptan üretilirler. Bu ağaçları dayanıklı yapan içindeki kanalların azlığı ve ağaç içindeki yağ oranının yüksekliğidir. Bu sayede ahşap içinde olabildiğince az su tutar böylece de çürüme olmaz. Özellikle tik ağacı tropikal bir ağaçtır ve bu sayede birçok çevresel koşula dayanıklıdır. Tik ağacından dayanıklı ve uzun ömürlü bahçe mobilyaları yapılmasının yanında suya dayanımlarının yüksekliği nedeniyle tik ağacı yat, tekne yapımında bile kullanılır. Bu yüzden tik, ağaçların en değerlisi olarak kabul edilir. Güney ve Güneydoğu Asya’ya özgü bir ağaçtır fakat Afrika’da ve Karayipler’de de yetiştirilmeye başlanmıştır.

Tik ağacı tropikal bir ağaçtır fakat tikten yapılan ürünler tüm iklimlere uyum gösterebilir. Bunun yanında içindeki yağ sayesinde neme, suya ve böceklere karşı dayanıklıdır. Fakat tik ağacının içindeki yağ zaman geçtikçe azalır. Böylece sıcak bir bal rengi olan ağaç soğuk bir gri renge bürünür. Bu yüzden ahşaba kaybettiği yağı geri kazandırmak önemlidir.

Grileşmiş tik bahçe mobilyası
Grileşmiş, yağını kaybetmiş tik bir bahçe mobilyası

Tik Yağı (Teak Oil) Nedir? Ne İşe Yarar?

Tik yağı tik ağacını koruyan yağdır. Piyasaki hazır olanları genelde gerçekten tik ağacından üretilmiş değildir fakat gerçek tik yağıyla aynı işlevi görürler. Yani bu yağlar ahşap yüzeye uygulandıklarında hem yüzeye güzel bir renk ve parlaklık verirler hem de ağacın içindeki kanallar ve boşluklar yağ ile dolacağı için suyu iter ve çürüme önlenmiş olur. Yağı uçmuş olan ağaç gri bir görünüme bürünür ve kurur. Tik yağı, tik ağacının ihtiyacı olan bakımı yapar ve ağacı eski rengine kavuşturur.

Tik yağı ahşabı suya karşı koruduğu gibi böceklere ve UV ışınlarına karşı da korur. Mantar ve yosun oluşumunu engeller. Bunun yanında ahşabın kendi yapısına asla zarar vermez. Ahşabın dokusunu güzelleştirirken performansını ve dayanıklılığını arttırır.

Tik Yağı (Teak Oil) Nasıl Uygulanır?

Ağaçlar iklimsel koşullara, tuza, güneş ışınlarına bağlı olarak içlerindeki yağı kaybederler ve bu yağın en azından senede bir kere geri kazandırılması gerekir. Hatta uygulama yapılacak yüzey bahçe mobilyasıysa eğer, bir kere yaz başında bir kere de yaz sonunda olmak üzere senede iki kere bakım yapılırsa mobilyanız açısından daha da faydalı olur.

Bakım yapılsın yapılmasın ahşap bahçe mobilyalarını sezon dışında kapalı bir alanda depolamak çok önemlidir. Tabii ki tik yağı uygulaması mobilyanın dayanıklılığını arttıracaktır fakat yine de ahşap mobilya devamlı ıslak kalmamalıdır ve sert hava koşullarına maruz bırakılmamalıdır. Özellikle mobilyanın ayaklarının devamlı su içinde kalması mobilyaya büyük zarar verecektir ve mobilyanın ömrünü kısaltacaktır.

Bakımı yapılacak olan yüzey öncelikle tazyikli olmayan suyla sabun eklenerek orta sertikte bir fırça yardımıyla damarlarına paralel bir şekilde temizlenir. Böylece toz ve varsa eğer küften kurtulmuş olursunuz. Bu işlemden sonra mobilyanın veya yüzeyin tamamen kuruması beklenir. Daha sonra yüzeyde patina benzeri kalıntılar varsa bunlardan kurtulmak için hafif bir zımpara yapılabilir. En son adım olarak da tik yağı yüzeye bir kumaş parçasıyla veya bir boya fırçasıyla sürülür ve bir süre bekledikten sonra fazla yağ silinir.

Doğaya Saygı

Ağaçtan yapılan ürünlerinize yaptığınız bakım aynı zamanda doğaya da saygı demektir. Ahşap ürünlerinizin ömrünü uzattıkça hem daha az ağaç kesilmesine neden olursunuz hem de ürününüz için harcanan enerjiden ve maliyetten tasarruf etmiş olursunuz. Ahşap çok değerli bir malzemedir ve kullanılan mekana sıcaklık verir. Bütün bu nedenlerden ötürü ahşap ürünlerinizin bakımını yapmak önemlidir.

Size bu yazımıda tik yağını ve bu yağın nasıl uygulanacağını anlattık. Diğer yazılarımızı görmek için blogumuzu, bahsettiğimiz ürünleri en uygun fiyatlara satın almak için de online yapı marketimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (6)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (2)

🤠

Yol Gösterici (8)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (1)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Kör Tapa Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir? #3750

06 May 2021

Kör Tapa Nedir, Nasıl Kullanılır ve Çeşitleri Nelerdir?

Kör tapa tesisatın önemli parçalarından biridir. Özellikle bir tesisatın açık ucunu kapamada kullanılan tesisat parçasıdır. Akışı durdurduğu için adına kör tapa denir. Bu yazımızda kör tapayı detaylıca inceleyip kullanıldığı yerleri açıklayacağız. Kör tapa; gaz veya sıvı tesisatlarında herhangi bir yere bağlanmayan boruların akıntılarını kesmek için kullanılır. Kör tapa çok basit bir şekilde borunun akışını durdurarak […]
Salmastra Nedir? Tesisatta Nerede Kulanılır? #3800

25 May 2021

Salmastra Nedir? Tesisatta Nerede Kulanılır?

Salmastra; sabit ve hareketli iki parça arasındaki sızdırmazlığı sağlamaya yarayan tesisat elemanıdır. Özellikle pompalarda, musluklarda ve mil yataklarında çok sık kullanılırlar. Salmastra sayesinde sızdırmazlık çok kolay bir şekilde ve düşük bir maliyetle çözülmüş olur.
Astar Boya Nedir? Astar Boya Ne İşe Yarar? #2044

03 Oca 2021

Astar Boya Nedir? Astar Boya Ne İşe Yarar?

Astar boya; son kat boyanın altına sürülen, son kat boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını ve daha uzun ömürlü olmasını sağlayan bunun yanında uygulanan yüzeyi de ekstra koruyan boyaya hazırlık katıdır.