Anasayfa » Yapı Sözlük » Emprenye Nedir? Ne işe Yarar?

Emprenye Nedir? Ne işe Yarar?

Emprenye işlemi, genelde ahşaba su iticilik, neme dayanıklılık, küf ve mantar oluşumunu engelleme ve kir iticilik özelliklerini sağlar.

Paylaş :
Emprenye Nedir? Ne işe Yarar? #991
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 1 dk, 18 sn

Emprenye; ahşabın dayanıklılığını çeşitli yollardan arttıran, ahşaba kimyasal emdirilmesi işlemidir. Bu işlem, genelde ahşaba su iticilik, neme dayanıklılık, küf ve mantar oluşumunu engelleme ve kir iticilik özelliklerini sağlar.

Weber Emprenye
Weber Emprenye

Ahşabı hiçbir işlem yapmadan iklim şartlarına maruz bırakırsanız, ahşabın ömrü çok kısa olacaktır. Bu yüzden ahşabı neme, mantara ve UV ışınlarına karşı dayanıklı hale getirmeniz gerekir. Eğer ağacınız dayanıklı olursa daha uzun süre kullanılabilir ve bu sayede dolaylı olarak daha az ağaç kesilir. Bu yüzden emprenye, çevre için ve bütçeniz için en iyi çözümdür.

Emprenye
Hemel Timbercare Aqua

Emprenye işlemi endüstriyel olarak uygulanabildiği gibi, sizin uygulamanız için de uygundur. Bunun için kişisel uygulamalara yönelik çeşitli markaların, farklı miktarlardaki ürünleri mevcuttur. Önce ahşap yüzey hazırlanır. Yani kalkmış boyalar, çiçeklenmeler kazınır. Çatlak ve delikler macunla doldurulur. Yüzey zımparalanılarak eşitlenir. Uygulamanın yapılacağı ahşap yüzey kesinlikle kuru olmalıdır ki malzemeyi iyice emebilsin. Son olarak da ahşap doyana kadar emprenye maddesi uygulanır. Daha ayrıntılı bilgi için “Teak Bahçe Mobilyası Bakımı Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Çeşitli emprenye maddeleri için yapilir.com‘u ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (0)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir? #1262

02 Eki 2020

Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir?

İngiliz anahtarı olarak da bilinen kurbağacık anahtarlar, somunları veya cıvataları sıkmak veya genişletmek için kullanılırlar.
Çek valf Nedir, Nasıl Çalışır ve Nerede Kullanılır? #3274

30 Mar 2021

Çek valf Nedir, Nasıl Çalışır ve Nerede Kullanılır?

Çek valf; suyun veya başka bir akışkanın (sıvı veya gaz) tek yönde akmasını sağlayan tesisat elemanıdır. Çek valfler tesisatta ters yönde akışı durdurmak için kullanılırlar.
Yat Verniği Nedir? Nerelerde Kullanılır? #1825

23 Kas 2020

Yat Verniği Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Yat verniği; yat, tekne gibi deniz taşıtlarında ahşap kısımlara uygulanması için üretilmiş vernik çeşididir ve uygulandığı yüzeyi suya karşı korur.