Anasayfa » Yapı Sözlük » Flap Disk Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Flap Disk Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Flap disk; özellikle metalleri zımparalamak için kullanılan ve pürüzsüz bir yüzey elde etmeye yarayan aşındırıcı bir makine parçasıdır. Bu parça avuç taşlama makinesinin ucuna takılır. Flap disk yüzeyindeki zımpara benzeri pürüzler sayesinde yüzeylerdeki çapaklardan kurtulmanıza yararlar. Bu yazımızda sizlere flap diski ve ve flap diskin kullanım alanlarını açıklayacağız. Avuç taşlama makinesinin ucundaki diskler matkapta olduğu […]

Paylaş :
Flap Disk Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #6233
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 19 sn

Flap disk; özellikle metalleri zımparalamak için kullanılan ve pürüzsüz bir yüzey elde etmeye yarayan aşındırıcı bir makine parçasıdır. Bu parça avuç taşlama makinesinin ucuna takılır. Flap disk yüzeyindeki zımpara benzeri pürüzler sayesinde yüzeylerdeki çapaklardan kurtulmanıza yararlar. Bu yazımızda sizlere flap diski ve ve flap diskin kullanım alanlarını açıklayacağız.

Avuç taşlama makinesinin ucundaki diskler matkapta olduğu gibi değişebilir. Avuç taşlama makinesine farklı materyalller ve farklı işler için bu yazımızda anlattığımız flap disk gibi farklı diskler takılabilir. Avuç taşlama makinesiyle ilgili detaylı bilgi almak için buraya tıklayarak “Avuç Taşlama Makinesi Nedir ve Nerelerde Kullanılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıradan avuç taşlama disklerinin aksine flap diskler tek parça bir yüzeyden oluşmazlar. Flap disklerin yüzeyleri birbirinin üzerine belli bir açıyla gelen katmanlardan veya “flap”lardan oluşur. Böylece kolayca daha pürüzsüz bir yüzey elde edilir ve dengesiz çizikler oluşmaz. Tek parça disklerde hep aynı yerde çizikler oluşabilir.

Flap Disk Nerelerde Kullanılır?

Flap diskler genellikle metalleri aşındırmak için kullanılsa da mermer zımparalamak için de yine bu disk kullanılmaktadır. Metallerde kullanıldığında yüzeylerdeki çapakları ve pürüzleri gidererek yüzeylerin birleşmeye hazır olmasını sağlarlar. Mermerlerde de aynı şekilde yüzeydeki çıkıntıları giderip pürüzsüz bir yüzey elde etmeye yararlar. Normal zımparalarda olduğu gibi flap diskin de numaraları vardır. Doğru malzeme ve doğru iş için doğru numaraya sahip flap diski kullanmak çok önemlidir. Zımparalar ve zımpara numaralarıyla ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayarak “Zımpara Nedir? Zımpara Seçimi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Umuyoruz ki “Flap Disk Nedir ve Nerelerde Kullanılır?” başlıklı yazımız sorularınıza cevap vermiştir. Bu yazımızı beğendiyseniz benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilirsiniz. Flap diskin tanımı gibi blogumuzda ilginizi çekecek onlarca yazı bulabilirsiniz. Yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri en uygun fiyata almak içinse Yapılır‘ı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Gelecek yazılarımız için araştırmamızı istediğiniz konuları, sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızı okuyup en kısa zamanda cevap vermeye çalışıyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (2)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (8)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Drenaj Nedir, Nerelerde Uygulanması Gerekir? #5351

26 Ağu 2021

Drenaj Nedir, Nerelerde Uygulanması Gerekir?

masıyla ve yeşil alanların azalmasıyla doğal drenaj da azalmıştır. Bugün bizim yazımızda bahsedeceğimiz daha çok insan yapımı/sunni drenaj olacak.
Rozet Nedir? Ne işe Yarar? #1301

09 Eki 2020

Rozet Nedir? Ne işe Yarar?

Banyo ve mutfaklarınızda bir musluk veya batarya duvara monte ediliyorsa eğer, o bataryanın bir de sıva altı grubu denilen kısmı vardır. Sıva altı grubunun sıva üstü takımıyla bağlandığı yer daha şık ve pürüzsüz bir geçiş olması için rozet takılır.
Manşon Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır? #3625

27 Nis 2021

Manşon Nedir, Ne İşe Yarar, Nerelerde Kullanılır?

Manşon çok önemli bir tesisat elemanıdır. Genellikle su tesisatlarında kısa gelen su borularının birleştirilmesinde ve uzatılmasında kullanılırlar.