Anasayfa » Yapı Sözlük » Pafta/Kaynak Paftası Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Pafta/Kaynak Paftası Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Kısaca pafta ya da kaynak paftası PPRC ve PVC boruları birleştirmek için kullanılan kaynak aletlerinin ucuna takılan ve bu boruları ısıtmaya yarayan parçadır. Farklı boyutlardaki boru ve bağlantılar için farklı boydaki pafta çeşitlerini piyasada bulmak mümkündür.

Paylaş :
Pafta/Kaynak Paftası Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #4120
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 2 sn

Kısaca pafta ya da kaynak paftası PPRC ve PVC boruları birleştirmek için kullanılan kaynak aletlerinin ucuna takılan ve bu boruları ısıtmaya yarayan parçadır. Farklı boyutlardaki boru ve bağlantılar için farklı boydaki pafta çeşitlerini piyasada bulmak mümkündür.

Pafta Nerede Kullanılır?

Pafta plastik kaynak makinesinin ucuna takılır. Fakat bu kaynak makinesi nasıl bir şeydir ve nasıl çalışır?

pafta
Plastik kaynak makinesi

PVC ve PPRC boruları manşon veya redüksiyon gibi bağlantı parçalarıyla birleştirmek için ısıtmak gerekir. (Manşonla ilgili yazımız için buraya redüksiyon ile ilgili yazımız için de buraya tıklayabilirsiniz.) PVC ve PPRC boruları ısıtmak için bir çeşit kaynak makinesi kullanılır. Bu kaynak makinesi, ucuna yerleştirilen boru ve bağlantı parçalarını ısıtarak birleşmelerini sağlar. Boru ve bağlantı parçaları ısıtıldıktan sonra birleştirilerek baskı uygulanır ve böylece bağlantı sağlanmış olur. Bahsettiğimiz kaynak makinelerinin ucuna farklı boyutta borular için farklı uçlar takmak gerekir. Bu uçlara pafta ya da kaynak paftası denir.

Paftalar; metalden üretilirler. Paftalar genelde alüminyumdan gövdeye ve teflon kaplamaya sahip olurlar. Bu sayede normal tavalarda da olduğu gibi yapışmaz hale gelirler. Yani ısıtılan PVC ve PPRC borular ısınmalarına karşın paftaya yapışmazlar sadece birbirlerine yapışırlar. Piyasada en çok bulunan pafta çapları: 20 mm, 25 mm, 32 mm, 40 mm, 50 mm ve 63 mm’dir. Bu ölçüler tabii ki boruların çaplarına ve bağlantı parçalarının çaplarına bağlıdır. Pafta satın alırken en önemli noktalar; doğru ölçüyü bulmak ve yapışmaz olduğuna emin olmaktır. Bu yüzden de bu tür alışverişlerinizi güvenilir yerlerden yapmanız yararlı olacaktır.

Kaynak paftası ile ilgili yazımızı umarız beğenmişsinizdir. Sizler için yazdığımız benzer yazılarımız için blogumuzu ziyaret edebilirsiniz. Eğer yazılarımızda bahsettiğimiz ürünleri satın almak isterseniz Yapılır‘i inceleyebilir ve istediğiniz ürünleri uygun fiyatlarla satın alabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerli. Önerilerinizi ve eklemek istediklerinizi aşağıya yorum olarak bırakırsanız bizi çok mutlu edersiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (0)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (1)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (2)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Pafta/Kaynak Paftası Nedir ve Nerelerde Kullanılır? için 1 yorum yazıldı

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

İnegal Te Nedir? Nasıl Kullanılması Uygundur? #3971

28 May 2021

İnegal Te Nedir? Nasıl Kullanılması Uygundur?

İsmi de çok ilginç olan inegal te nedir ve ne işe yarar? Çok duyduğumuz, tesisatta çok işimize yarayan bir bağlantı elemanı olan inegal te; tesisatlarda 3 farklı yöndeki boruyu birleştirmeye yarayan bağlantı parçasıdır. Normal tenin bir çeşididir diyebiliriz.
Epoksi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır? #1526

27 Eki 2020

Epoksi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Uygulanır?

Epoksi reçinenin kuruyup sertleşmiş tabaka haline epoksi denir. Epoksinin uygulandığı yüzeylerin ısıya, aşınmaya, suya ve kimyasallara dayanımı yükselirken çok estetik bir görüntü de elde edilir.
Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir? #1262

02 Eki 2020

Kurbağacık Anahtar / İngiliz Anahtarı Nedir?

İngiliz anahtarı olarak da bilinen kurbağacık anahtarlar, somunları veya cıvataları sıkmak veya genişletmek için kullanılırlar.