Anasayfa » Yapı Sözlük » Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Sıvı conta kulağa ne kadar farklı gelse de aslında her gün tamirat ve bakım işlerinde kullanılan kimyasal bir maddedir. Kullanıldığı bağlantıya conta gibi sızdırmazlık ve izolasyon sağlamakta kullanılan kimyasal bir üründür.

Paylaş :
Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? #3497
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 27 sn

Sıvı conta kulağa ne kadar farklı gelse de aslında her gün tamirat ve bakım işlerinde kullanılan kimyasal bir maddedir. Kullanıldığı bağlantıya conta gibi sızdırmazlık ve izolasyon sağlamakta kullanılan kimyasal bir üründür. Sıvı contanın normal contaya göre avantajı sıkıldığı yerin şeklini alması ve aynı zamanda yapıştırıcı olarak da kullanılabilmesidir. Bunun yanında sıvı contanın en büyük avantajlarından başka biri de yüksek sıcaklıklara dayanabilmesidir. Sıvı contalar genellikle silikondan oluşur ve kullanımı da benzerlik gösterir.

Sıvı Conta Ne İşe Yarar?

Sıvı conta makine sanayiinde, elektroniklerde, cıvatalarda ve her türlü tamirat işlerinde kullanılabilmektedir. Su, hava, yağ gibi maddelerin sızıntılarını önlemede kullanılabilmelerinin yanı sıra su yalıtımı için ve yapıştırma amaçlı da kullanılır. Yüksek sıcaklıklara dayanabildiği için bazı uygulamalarda normal conta yerine de kullanılırlar. Conta çeşitleriyle ilgili daha detaylı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz. Bunun yanında basınca ve titreşime karşı da dayanıklıdır. Sıvı contayı ütü gibi yüksek sıcaklıklara maruz kalan elektronik eşyalarda yapıştırma amaçlı olarak bile kullanabilirsiniz. Sıvı conta aynı zamanda yapıştırıcı olduğu için normal contalarda olduğu gibi hareketli parçalar arasında kullanılamazlar.

Nasıl Kullanılır?

Muhafaza edildiği tüpte sıvı halde bulunan sıvı conta ihtiyaç duyulan yüzeye sürüldüğünde donmaya başlar ve elastik bir film oluştururur. Genelde silikondan oluşan sıvı contanın görünümü de kullanımı da silikona benzer. Eğer büyük tüpte kullanıyorsanız sıvı contayı sıkmak ve kullanabilmek için silikon tabancasına ihtiyacınız olacaktır.

Sıvı contayı uygulayacağınız yüzeyi öncelikle kuru ve temiz bir bezle silin. Taşmayı da hesaba katarak yüzeye yeterli miktarda sıvı conta sıkın. Yüzeyin her noktasına eşit miktarda geldiğine emin olun. Varsa bağlantı parçalarını birbirlerine sıkı bir şekilde birleştirin. Tam olarak kuruması ve donması için 2 gün bekleyin. Bu arada bağlantı parçalarını kesinlikle hareket ettirmeyin. Unutmayın sıvı conta çok küçük miktarlarda bile harikalar yaratır. Bu yüzden maliyeti de çok düşüktür.

Sıvı contayı ve nasıl kullanıldığını anlattığımız yazımızı beğendiğinizi umuyoruz. Eğer beğendiyseniz ya da eklemek istedikleriniz varsa yorumlarınızı aşağıya bekliyoruz. Benzer yazılarımızı okumak için blogumuzu, yapı market ihtiyaçlarınız içinse Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (6)

🤗

Pratik (22)

😏

Detaylı (8)

🤓

Zekice (5)

🤠

Yol Gösterici (21)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (3)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? için 27 yorum yazıldı

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Flatör Nedir? Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır? #730

19 Ağu 2020

Flatör Nedir? Ne işe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Flatör; içine yerleştirildiği su tankının, su seviyesindeki değişimlerini kontrol etmek için kullanılır. Su yükseldikçe flatör de yükselir ve valfi kapatır.
Basınç Düşürücü Nedir ve Nerelerde İhtiyaç Duyulur? #3590

22 Nis 2021

Basınç Düşürücü Nedir ve Nerelerde İhtiyaç Duyulur?

Basınç düşürücü ile ilgili bilgi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda basınç düşürücü nedir, nasıl çalışır ve nerelerde kullanılması gerekir sorularının cevaplarını vereceğiz.
Salmastra Nedir? Tesisatta Nerede Kulanılır? #3800

25 May 2021

Salmastra Nedir? Tesisatta Nerede Kulanılır?

Salmastra; sabit ve hareketli iki parça arasındaki sızdırmazlığı sağlamaya yarayan tesisat elemanıdır. Özellikle pompalarda, musluklarda ve mil yataklarında çok sık kullanılırlar. Salmastra sayesinde sızdırmazlık çok kolay bir şekilde ve düşük bir maliyetle çözülmüş olur.