Anasayfa » Yapı Sözlük » Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Sıvı conta kulağa ne kadar farklı gelse de aslında her gün tamirat ve bakım işlerinde kullanılan kimyasal bir maddedir. Kullanıldığı bağlantıya conta gibi sızdırmazlık ve izolasyon sağlamakta kullanılan kimyasal bir üründür.

Paylaş :
Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? #3497
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 2 dk, 27 sn

Sıvı conta kulağa ne kadar farklı gelse de aslında her gün tamirat ve bakım işlerinde kullanılan kimyasal bir maddedir. Kullanıldığı bağlantıya conta gibi sızdırmazlık ve izolasyon sağlamakta kullanılan kimyasal bir üründür. Sıvı contanın normal contaya göre avantajı sıkıldığı yerin şeklini alması ve aynı zamanda yapıştırıcı olarak da kullanılabilmesidir. Bunun yanında sıvı contanın en büyük avantajlarından başka biri de yüksek sıcaklıklara dayanabilmesidir. Sıvı contalar genellikle silikondan oluşur ve kullanımı da benzerlik gösterir.

Sıvı Conta Ne İşe Yarar?

Sıvı conta makine sanayiinde, elektroniklerde, cıvatalarda ve her türlü tamirat işlerinde kullanılabilmektedir. Su, hava, yağ gibi maddelerin sızıntılarını önlemede kullanılabilmelerinin yanı sıra su yalıtımı için ve yapıştırma amaçlı da kullanılır. Yüksek sıcaklıklara dayanabildiği için bazı uygulamalarda normal conta yerine de kullanılırlar. Conta çeşitleriyle ilgili daha detaylı yazımız için buraya tıklayabilirsiniz. Bunun yanında basınca ve titreşime karşı da dayanıklıdır. Sıvı contayı ütü gibi yüksek sıcaklıklara maruz kalan elektronik eşyalarda yapıştırma amaçlı olarak bile kullanabilirsiniz. Sıvı conta aynı zamanda yapıştırıcı olduğu için normal contalarda olduğu gibi hareketli parçalar arasında kullanılamazlar.

Nasıl Kullanılır?

Muhafaza edildiği tüpte sıvı halde bulunan sıvı conta ihtiyaç duyulan yüzeye sürüldüğünde donmaya başlar ve elastik bir film oluştururur. Genelde silikondan oluşan sıvı contanın görünümü de kullanımı da silikona benzer. Eğer büyük tüpte kullanıyorsanız sıvı contayı sıkmak ve kullanabilmek için silikon tabancasına ihtiyacınız olacaktır.

Sıvı contayı uygulayacağınız yüzeyi öncelikle kuru ve temiz bir bezle silin. Taşmayı da hesaba katarak yüzeye yeterli miktarda sıvı conta sıkın. Yüzeyin her noktasına eşit miktarda geldiğine emin olun. Varsa bağlantı parçalarını birbirlerine sıkı bir şekilde birleştirin. Tam olarak kuruması ve donması için 2 gün bekleyin. Bu arada bağlantı parçalarını kesinlikle hareket ettirmeyin. Unutmayın sıvı conta çok küçük miktarlarda bile harikalar yaratır. Bu yüzden maliyeti de çok düşüktür.

Sıvı contayı ve nasıl kullanıldığını anlattığımız yazımızı beğendiğinizi umuyoruz. Eğer beğendiyseniz ya da eklemek istedikleriniz varsa yorumlarınızı aşağıya bekliyoruz. Benzer yazılarımızı okumak için blogumuzu, yapı market ihtiyaçlarınız içinse Yapılır‘i ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (7)

🤗

Pratik (22)

😏

Detaylı (8)

🤓

Zekice (5)

🤠

Yol Gösterici (23)

🤩

Yenilikçi (1)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (3)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Sıvı Conta Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır? için 28 yorum yazıldı

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Islak Oda Nedir, Nasıl Kurulur ve Nelere İhtiyaç Duyulur? #5517

07 Eyl 2021

Islak Oda Nedir, Nasıl Kurulur ve Nelere İhtiyaç Duyulur?

yıkanmak için duş teknesine veya küvete ihtiyaç yoktur (fakat bazı ıslak odaların içinde küvet olabilir). Islak oda, banyoda yıkanma için ayrılmış bir bölümdür ve su sadece zeminin eğimi sayesinde gidere yönlendirilir. Evinizin banyosunda adeta bir spa deneyimi yaşamınızı sağlar.
Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır? #6133

19 Eki 2021

Menfez Nedir ve Nerelerde Kullanılır?

Menfezler günlük hayatmızda hep karşımıza çıksalar da ihtiyacımız olana kadar tam olarak ne işe yaradıklarını ve nasıl kullanıldıklarını bilemeyebiliriz. Bu yazımızda sizlere menfezleri daha yakından tanıtacağız.
Bide Nedir? Bidenin Tarihçesi #9696

03 Şub 2023

Bide Nedir? Bidenin Tarihçesi

Bide, ilk kez 1600’lü yıllarda Fransa’da kullanılan yarı lavabo yarı klozet özelliği taşıyan genital bölge hijyeni sağlamaya yönelik tasarlanmış bir vitrifiye elemanıdır.Türkiyede kullanımı pek yaygın olmamakla birlikte, tuvalet sonrası genital bölgenin temizlenmesi işlemi için kullanılır. Bide özellikle taharet musluğunun olmadığı ülkelerde kullanılan ve temizlik için kullanılan vitrifiye ürünüdür. Bidenin Doğuşu  Adını oturuş biçiminden almış olan bide […]