Anasayfa » Satın Alma Rehberi » Seramik Seçimi Nasıl Yapılır?

Seramik Seçimi Nasıl Yapılır?

Seramik seçimi banyo dekorasyonu yaparken en önemli adımlardan biridir. Çünkü seramik banyoda en büyük alanı kaplar. Seramiğin deseni, rengi ve dokusu bütün banyonun havasını belirler. Bu yüzden doğru seçim yapmak çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere ihtiyacınıza ve zevkinize göre nasıl seramik seçimi yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Paylaş :
Seramik Seçimi Nasıl Yapılır? #7659
Yayın Tarihi:
Ortalama okuma süresi: 7 dk, 11 sn

Seramik seçimi banyo dekorasyonu yaparken en önemli adımlardan biridir. Çünkü seramik banyoda en büyük alanı kaplar. Seramiğin deseni, rengi ve dokusu bütün banyonun havasını belirler. Bu yüzden doğru seçim yapmak çok önemlidir. Bu yazımızda sizlere ihtiyacınıza ve zevkinize göre nasıl seramik seçimi yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Seramik Nedir?

Seramik, pişmiş toprak olarak da bilinen; genelde kil gibi bir hammaddenin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesiyle elde edilen malzemedir. Cam, beton, tuğla ve kiremitler bu gruba girerler. Yüksek sıcaklıklarda pişirilen bu ürünler gevrek ve sert bir yapıya sahip olurlar. Seramik ürünleri hayatımızın birçok alanında kullanırız. Bu ürünler inşaat malzemelerinden süs eşyalarına, kaplama malzemelerinden mutfak eşyalarına kadar geniş yelpazede kullanıma sahiptirler. Bizim bu yazımızda bahsedeceğimiz seramik seçimi ise fayans ve karo denilen, özellikle ıslak zeminlerin kaplamasında kullanılan malzemeleri kapsamaktadır.

Seramik ve Fayans Arasındaki Fark Nedir?

Fayansla karıştırılan seramik, yer döşemesinde kullanılan ve fayansa göre daha dayanıklı olan yer karolarıdır. Birçok farklı şekilde olabilirler; kare, altıgen, dikdörtgen, yuvarlak,… Suya dayanımları fayanslara göre daha fazladır. Bu yüzden fayanslar duvar kaplamak için uygunken, seramikler iç ve dış yer döşemesi için uygundur.

Fayanslar yüke, darbeye, yaya trafiğine, kırılmalara ve çizilmelere seramik yer karoları kadar darayanıklı değildirler. Bu yüzden seramik seçimi yaparken doğru ürünleri doğru yerlerde kullanmak çok önemlidir. Seramik ve fayans arasındaki farklarla ilgili daha ayrıntılı bilgi almak için buraya tıklayarak “Fayans Nedir? Seramik ve Fayans Arasındaki Fark Nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Seramik Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Seramik seçimi banyo dekorasyonu yaparken en önemli adımlardan biridir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bunun en büyük nedeni banyoda en büyük alanı kaplamaları ve banyonun tüm havasını değiştirmeleridir. Banyo dekorasyonunun doğru adımlarını öğrenmek için buraya tıklayarak “Banyo Tasarımı Nasıl Yapılır, Adımları Nelerdir?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Seramik Seçiminde Renk ve Desen

Renk

Seramik seçimi yaparken en dikkat ettiğimiz ve ilk akla gelen renk seçimidir. Renk seçimi banyonuzda vermek istediğiniz havayla doğrudan ilgilidir. Artık piyasada her renkte seramik karo bulmak mümkündür. Renkli vtirifiye elemanı çeşitlerinin bile giderek arttığı günümüzde banyonuzda renk kullanmaktan korkmayın.

Genelde koyu renkler daha sert, soğuk ve sakin bir tasarım için uygundur ve banyonuzu olduğundan dar gösterirler. Açık renkler ise daha sıcak ve canlı tasarımlara uygundur ve banyonuzu olduğundan ferah/geniş gösterirler. Bunun yanında renklerin modumuzu ve psikolojimizi etkilediği de bir gerçektir. Bu yüzden seramik rengi seçiminizi sadece banyonuzu geniş/dar göstermesine göre değil zevkinize göre de değerlendirin.

Desen

Piyasada çok şık desenlere sahip seramikler bulmanız mümkündür. Fakat desenli seramikler, özellikle renk kontrastının fazla olduğu desenler banyonuzu daha kalabalık ve karışık gösterecektir. Fakat banyonuzda tercih ettiğiniz diğer her malzeme zaten sadeyse, desenli seramikleri gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Seramik Seçimi
Çok desenli seramik karolar banyonuza renk katarken karışık bir görüntü de ortaya çıkarabilirler.

Bitiş

Seramik seçimi yaparken birçok farklı bitiş seçeneği olduğunu göreceksiniz. En yaygın bitişler parlak ve mattır. Tabi bu parlaklık seramiğe göre değişebilir. Parlak bitişli seramikler banyonuzu daha temiz gösterirken ışığı yansıttıkları için banyonuzu olduğundan büyük de göstereceklerdir. Mat bitişe sahip seramiklerse ışığı çok daha az yansıttıkları için parlak bitişli seramiklere göre mekanı daha dar göstereceklerdir.

Seramik Seçiminde Boyut ve Şekil

Boyut

Seramik seçiminde renk kadar seramik boyutu da önemlidir. Büyük boyutlardaki seramikler daha devamlı bir görüntü oluşturdukları için banyonuzu olduğundan daha geniş gösterecektir. Küçük ve çok şık seramikler de banyonuza renk ve zevk katacaktır. Bunun yanında daha devamlı ve kesintisiz bir bir görüntü oluşturmak isterseniz derzlerin görünmesini istemeyebilirsiniz. Bu bütüncül görüntüyü yakalamak isterseniz bunun çözümü rektifiye denilen bir uygulama.

Seramik Seçimi
Büyük seramikler banyonuzu daha geniş gösterecektir. Ayrıca görselde seramiğin döşenme yönünün etkisini de görebilirsiniz.
Rektifiye Nedir?

Rektifiye Fransızca düzeltmek anlamına gelmektedir. Bildiğiniz üzere seramiklerin kenarları yuvarlatılmış olur. Böylece keskin kenarlar oluşmaz ve zemin üstünde yürümek daha güvenli olur. Ayrıca bu yuvarlatılmış kenarlar derzle seramik arasında da bir geçiş yaratır. Fakat eğer kullanıcı derzin görünmesini istemez ve daha bütüncül bir döşeme isterse yuvarlatılmış kenarlar kesilerek seramikler birbirlerine çok daha yakın bir şekilde birleştirilir. Seramiklerin yuvarlatılmış kenarlarının kesilmesine rektifiye denmektedir.

Şekil

Seramik seçimi yaparken fark edeceğiniz üzere piyasada birçok farklı biçimde seramik vardır. Farklı birçok geometrik şekilde olabilen seramikleri seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey firedir. Fire de bir malzemedeki kayıp miktarıdır. Fire miktarı şekilden şekile ve kaplayacağınız yere göre değişir. Bu yüzden seramik seçimi yapmadan önce ihtiyacınız olan miktarı ve seramik boyutunu/şeklini hesaplamanız gerekir. Bunun yanında dikdörtgen bir seramik seçimi yaparsanız seramiğin hangi yönde döşeneceği de banyonuzun olduğundan daha geniş veya dar görüneceğini belirler. Mesela seramiğin uzun kenarına paralel olan duvar olduğundan daha geniş gözükecektir.

Seramik Seçiminde Kaymazlık Değeri Nedir?

Bu yazıda sizlere banyo için doğru seramik seçiminin nasıl olması gerektiğini anlatsak da, seramik uygulaması birçok farklı mekana yapılabilir. Bu da birçok farklı problemi ortaya çıkarır. Seramik genelde ıslak alanlarda kullanıldığı için kaydırmaz olması önemlidir. Fakat kaymazlık bazı mekanlar için diğer mekanlardan daha önemlidir. Mesela havuz veya yağ gibi son derece kaygan ürünlerin üretildiği yerlerde evlerimizde kullandığımız seramiklerin kullanımı uygun olmayabilir. Farklı mekanlar için farklı kaymazlık derecelerine sahip seramikler üretilmektedir. Bu sınıflandırmanın kolay olması için de bu kaymazlık dereceleri r9, r10, r11, r12, r13 şeklinde adlandırılmışlardır.

  • r9: Giriş alanları , mutfaklar , eczaneler , bankalar , okullar ve oteller için uygundur.
  • r10: Depo alanları, binaların dış girişleri v.b. mekanlar için uygundur.
  • r11: Lokanta , havuz ve yemekhaneler için uygundur.
  • r12: itfaiye binaları , araç park yerleri , araç tamir servisleri, araç showroomları endüstriyel mutfaklar v.b. mekanlar için uygundur.
  • r13: Hayvancılık tesisleri ,mandıra, deri ,tekstil fabrikaları , yağ üretim tesisleri v.b. mekanlar için uygundur.

Sizin Seramik Seçiminiz Nedir?

Yazımızda seramik seçiminde dikkat etmeniz gereken kriterleri sıraladık. Peki siz nasıl seramiklerden hoşlanıyorsunuz? Yorumlar kısmına tercih ettiğiniz seramiği yazarak diğer kullanıcılara seçimlerinde yardımcı olabilirsiniz.

Umuyoruz doğru seramik seçiminin nasıl olması gerektiğini anlattığımız “Seramik Seçimi Nasıl Yapılır?” başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir. Banyonuzun fonksiyonel ve uzun ömürlü olması için banyonuzda doğru seçimler yapmanız gerekir. Yazımız umarız bu konuda size biraz fikir vermiştir. Bu ve bunun gibi yazılarımızla sizin merak ettiklerinize cevap vermeye çabalıyoruz. Benzer yazılarımız için Yapıyorum Blog‘u ziyaret edebilir ve onlarca yazımız içinden size uygun olanları okuyabilirsiniz. Bu ve diğer yazılarımızdaki ürünleri güvenle satın almak içinse Yapılır‘ı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız bizim için çok değerli. Gelecek yazılarımız için araştırmamızı istediğiniz konuları, sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıya yorum olarak bırakabilirsiniz. Yorumlarınızı okuyup en kısa zamanda cevap vermeye çalışıyoruz.

Bu İçerik Sizce Nasıl?

🤨

Yaratıcı (1)

🤗

Pratik (1)

😏

Detaylı (0)

🤓

Zekice (0)

🤠

Yol Gösterici (1)

🤩

Yenilikçi (0)

😜

Eğlenceli (0)

😲

Şaşırtıcı (0)

Yazar Hakkında

Yapılır

Yapılır

Yaşam alanlarınız için ihtiyaç duyduğunuz kaliteli ve özgün tasarımlı yapı malzemeleri Yapılır'da! Banyo mobilyalarından lavabo ve klozete, seramikten batarya ve musluklara uzanan geniş bir çeşitlilik sunan online mağazamız, her bütçeye ve zevke uygun ürünlerimiz ile sizleri bekliyor.

Yorum Yazın

Eposta adresiniz yayınlanmaz.

İlginizi Çekebilir

Dyo Markasını Neden Tercih Etmelisiniz? #5137

14 Ağu 2021

Dyo Markasını Neden Tercih Etmelisiniz?

Günümüzde piyasada neredeyse onlarca farklı boya markası var. Bunların arasından Dyo markasını ayıran özellikler nedir? Yazımızda bu soruyu cevaplıyoruz.
Duravit: DuraCeram, DuroCast ve DuraSolid #10151

22 Nis 2023

Duravit: DuraCeram, DuroCast ve DuraSolid

Sürdürülebilirlik, teknoloji ve tasarımı birleştiren yenilikçi ürünleri ile öne çıkan vitrifiye ürünleri markası Duravit'in; seramik malzemelerin dayanıklılığını ve performansını artırmak için geliştirdiği DuraCeram, DuroCast ve DuraSolid teknolojilerine ve bu malzemelerle üretilen banyo serilerine yakından bakıyoruz.
Lavabo Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir? #2145

30 Ara 2020

Lavabo Seçimi Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lavabo, banyoda en sık kullanılan vitrifiye elemanıdır. Tam da bu yüzden dayanıklı ve size uzun yıllar hizmet edecek bir lavabo seçmek önemlidir. Lavabo seçimi yaparken seçeneklerinizi bilmek ve tanımak size çok yardımcı olacaktır.